Imonė
Privatus asmuo
EURbe PVM
Visicaret down icon
cart icon
Pirkinių krepšelis
Visicaret down icon

Kokį vaidmenį robotai atlieka mūsų gyvenime šiandien?

Tikriausiai daugelis yra girdėjęs apie robotus iš filmų bei televizijos serialų ar laidų. Yra sukurta daugybė mokslinės fantastikos filmų apie „Terminatoriaus“ stilistikos žudymo mašinas, kurios praktiškai nesiskiria viena nuo kitos, ar kur kas patrauklesnius robotus, pvz., R2-D2, kurį pažįstame iš „Žvaigždžių karų“ (angl. „Star Wars“) epopėjos. Tačiau realybėje robotai atrodo kur kas kasdieniškiau. Kone kiekvieną vakarą žinių reportažuose galime išvysti robotus, dirbančius automatizuotose gamyklose – didžiules rankas, virinančias konstrukcijų dalis, kibirkštims lakstant į šalis.

Iš tikrųjų šiandien įvairiuose pramonės sektoriuose naudojama daugybė robotų, padedančių žmonėms atlikti kasdienes užduotis. Pramoninė gamyba – tai viena iš sričių, kuriose automatizacija atlieka svarbų vaidmenį. Mašinoms nereikia pertraukų, jos gali tiksliai atlikti kartotines užduotis, kurios žmonėms atrodo nuobodžiai monotoniškos, be to, mažai tikėtina, kad robotai galėtų užteršti apdorojamas medžiagas. Tai ypač svarbu maisto ir vaistų pramonėje.

Pramoniniai robotai gali atrodyti kuo įvairiausiai. Robotizuotos rankos, dar vadinamos manipuliaciniais robotais, gali turėti net iki 10 sukamųjų jungčių, leidžiančių atlikti sudėtingus judesius ir pasiekti bet kurią vietą gaminamų objektų išorėje ir viduje. Paprastai šios rankos yra daugiafunkcės ir prie jų galima pritvirtinti įvairius įrankius – suvirinimo prietaisus, griebtuvus, skirtus objektams paimti ir perkelti, ir net purškiamąsias galvutes, naudojamas paviršiams dažyti ar padengti specialia danga.

Medicinos srityje šiandien testuojami robotai, galintys padėti chirurgui operacijų metu, o kai kuriais atvejais net visiškai jį pakeisti. Štai „CyberKnife“ radiochirurgijos sistema naudojama gerybiniams ir piktybiniams navikams gydyti. Joje yra nedidelis tiesinis dalelių greitintuvas, pritvirtintas prie manipuliacinės rankos. Rentgeno spindulių kamera padeda nustatyti reikiamą padėtį. Šios sistemos paskirtis – tiksliai apskaičiuoti radioterapijos kiekį reikiamose vietose, o robotizuota ranka leidžia taikyti radioterapiją bet kurioje kūno vietoje.

Taip pat ligoninėse pradedami testuoti robotai, kurie tvarko vaistų išdavimą pacientams. Tokie robotai leidžia sumažinti klaidų riziką ir kryžminio užteršimo pavojų bei užtikrinti efektyvesnį ambulatorinį gydymą. Taip pat testuojami valymo robotai, dezinfekuojantys ligoninių palatas ir procedūrų kambarius. Tai itin aktualu tose vietose, kuriose susiduriama su infekcijomis ir užkratu. Užuot naudoję chemines medžiagas, valymo robotai gali akimirksniu dezinfekuoti patalpas ultravioletinių spindulių šviesa.

Milton Keinso mieste, Jungtinėje Karalystėje, išbandomi pristatymo funkcijas atliekantys robotai, skirti maistui ir siuntiniams pristatyti. Šešiaratės autonomiškai valdomos transporto priemonės (angl. autonomously guided vehicles, AGV) gali pervežti iki 10 kg, o jose veikiantys įvairūs jutikliai, radaras ir GPS sistema padeda saugiai pasiekti kelionės tikslą. Šios transporto priemonės, sukurtos įmonės „Starship Robots“, pasirodė galinčios įveikti sudėtingas žiemos oro sąlygas ir pasiekti atokias Jungtinės Karalystės vietoves, kai kiti pristatymo paslaugas teikiantys vežėjai įstrigo keliuose. Transporto priemonei atvykus į vietą klientas SMS žinute gauna PIN kodą, kuris leidžia jam pasiimti savo pirkinius.

Mūsų avarinės tarnybos ir kariuomenė taip pat neapsieina be robotų ekstremaliose situacijose. Pvz., „Dragon Runner“ – vikšrinis itin manevringas robotas – gali būti naudojamas tiriant bombas ir kitus įtartinus objektus. Jame įtaisyta kamera ir įrankiai, kurie leidžia identifikuoti pavojus, supjaustyti laidus ir net įrengti mažus įtaisus, sutrikdančius pavojingų įrenginių veikimą. „Forth Engineering“ neseniai pristatė į vorą panašų hidraulinį robotą, skirtą naudoti atominėse jėgainėse – jau dabar toks robotas naudojamas „Sellafield“ atominėje elektrinėje Jungtinėje Karalystėje. Šie robotai gali patekti į žmogui nepalankią aplinką ir atlikti sudėtingas valymo operacijas bei su eksploatavimo nutraukimu susijusias užduotis.

Norintiems patirti, kokios iš tikrųjų yra robotų galimybės, siūloma įsigyti robotikos rinkinių. Vienas jų – populiarios „Arduino“ kūrimo aplinkos ir įrankių programinės įrangos pagrindu sukurta „Tinkerkit Braccio“ robotizuota ranka su griebtuvu. Jo šešis žingsninius variklius galimasujungti su skydeliu, suderinamu su „Arduino“ programine įranga, o tai leidžia lengvai tobulinti robotą.

Norėdami sužinoti daugiau apie robotiką parsisiųskite „Distrelec“ straipsnį „A Guide to Robotics and Automation“ (Įvadas į robotikos ir automatizavimo technologijas). O jei norite paeksperimentuoti su savo robotu, tiesiog susiraskite sau patinkantį „Distrelec“ svetainėje.